OBWIESZCZENIE KOMISARZA WYBORCZEGO W ZIELONEJ GÓRZE I z dnia 8 kwietnia 2024 r. o wynikach wyborów do rad na obszarze województwa lubuskiego
OBWIESZCZENIE
KOMISARZA WYBORCZEGO
W ZIELONEJ GÓRZE I
z dnia 8 kwietnia 2024 r.
o wynikach wyborów do rad na obszarze województwa lubuskiego
[WYCIĄG]
Na podstawie art. 168 § 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. — Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2023 r. poz. 2408) Komisarz Wyborczy w Zielonej Górze I podaje do publicznej wiadomości wyniki wyborów do rad na obszarze województwa lubuskiego, przeprowadzonych w dniu 7 kwietnia 2024r.
Część I
Dane zbiorcze
Rozdział 1.
Dane ogólne
- Wybory przeprowadzono do 95 rad, z czego:
1) do 82 rad gmin, z tego:
- a) do 74 rad gmin w gminach do 20 tys. mieszkańców,
- b) do 8 rad gmin w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców;
2) do 12 rad powiatów;
3) do Sejmiku Województwa Lubuskiego.
- Wybierano łącznie 1528 radnych, z czego:
1) 1286 radnych rad gmin, z tego:
- a) 1110 radnych w gminach do 20 tys. mieszkańców,
- b) 176 radnych w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców;
2) 212 radnych rad powiatów;
3) 30 radnych Sejmiku Województwa Lubuskiego.
- Wybrano łącznie 1528 radnych, z czego:
1) 1286 radnych rad gmin, z tego:
- a) 1110 radnych w gminach do 20 tys. mieszkańców,
- b) 176 radnych w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców;
2) 212 radnych rad powiatów;
3) 30 radnych Sejmiku Województwa Lubuskiego.
- Wybory przeprowadzono w 1191 okręgach wyborczych.
- We wszystkich okręgach wyborczych zarejestrowano listy kandydatów na radnych.
- Głosowanie przeprowadzono w 1111 okręgach wyborczych.
- Głosowania nie przeprowadzono w 80 okręgach wyborczych, w których liczba zarejestrowanych kandydatów była równa lub mniejsza od liczby radnych wybieranych w tych okręgach wyborczych. W związku z tym 80 radnych uzyskało mandaty bez głosowania.
- Głosowanie przeprowadzono w 900 obwodach głosowania.
Rozdział 2.
Wybory do rad gmin w gminach do 20 tys. mieszkańców
- Wybory przeprowadzono do 74 rad gmin do 20 tys. mieszkańców, w których utworzono 1110 okręgów wyborczych.
- Wybierano 1110 radnych spośród 3027 kandydatów zgłoszonych przez 321 komitetów wyborczych, w tym 294 komitety wyborcze wyborców utworzone jedynie w celu zgłoszenia kandydatów na radnych do rady gminy w gminie do 20 tys. mieszkańców.
- Wybrano 1110 radnych.
- Wybory przeprowadzono w 1110 okręgach wyborczych.
- We wszystkich okręgach wyborczych zarejestrowano listy kandydatów na radnych.
- Głosowanie przeprowadzono w 1030 okręgach wyborczych.
- Głosowania nie przeprowadzono w 80 okręgach wyborczych, w których zgłoszono jedną listę kandydatów. W związku z tym 80 radnych uzyskało mandat bez głosowania.
- Głosowanie przeprowadzono w 606 obwodach głosowania.
- 9. Uprawnionych do głosowania było 405777 osób, w tym 51 obywateli Unii Europejskiej niebędących obywatelami polskimi lub obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
- 10. Łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 207935 osobom.
- 11. W wyborach wzięło udział (oddało ważne karty do głosowania) 207837 osób, to jest 51,22% uprawnionych do głosowania.
- 12. Głosów ważnych oddano 202117, to jest 97,25% ogólnej liczby głosów oddanych.
- 13. Głosów nieważnych oddano 5720, to jest 2,75% ogólnej liczby głosów oddanych, z tego głosów nieważnych z powodu:
1) postawienia znaku „X” obok nazwiska dwóch lub większej liczby kandydatów oddano 1370, to jest 23,95% ogólnej liczby głosów nieważnych,
2) niepostawienia znaku „X” obok nazwiska żadnego kandydata oddano 4350, to jest 76,05% ogólnej liczby głosów nieważnych,
3) postawienia znaku „X” wyłącznie obok nazwiska skreślonego kandydata oddano 0, to jest 0,00% ogólnej liczby głosów nieważnych.
Rozdział 3.
Wybory do rad gmin w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców
- Wybory przeprowadzono do 8 rad gmin powyżej 20 tys. mieszkańców, w których utworzono 33 okręgi wyborcze.
- Wybierano 176 radnych spośród 1488 kandydatów zgłoszonych na 211 listach kandydatów przez 35 komitetów wyborczych.
- Wybrano 176 radnych.
- Wybory przeprowadzono w 33 okręgach wyborczych.
- We wszystkich okręgach wyborczych zarejestrowano listy kandydatów na radnych.
- Głosowanie przeprowadzono w 33 okręgach wyborczych.
- Głosowanie przeprowadzono w 279 obwodach głosowania.
- Uprawnionych do głosowania było 324319 osób, w tym 10 obywateli Unii Europejskiej niebędących obywatelami polskimi lub obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
- Łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 152870 osobom.
- W wyborach wzięło udział (oddało ważne karty do głosowania) 152816 osób, to jest 47,12% uprawnionych do głosowania.
- Głosów ważnych oddano 149213, to jest 97,64% ogólnej liczby głosów oddanych.
- Głosów nieważnych oddano 3603, to jest 2,36% ogólnej liczby głosów oddanych, z tego głosów nieważnych z powodu:
1) postawienia znaku „X” obok nazwiska dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list oddano 1636, to jest 45,41% ogólnej liczby głosów nieważnych,
2) niepostawienia znaku „X” obok nazwiska żadnego kandydata oddano 1967, to jest 54,59% ogólnej liczby głosów nieważnych,
3) postawienia znaku „X” wyłącznie obok nazwiska kandydata na liście, której rejestracja została unieważniona oddano 0, to jest 0,00% ogólnej liczby głosów nieważnych.
Rozdział 4.
Wybory do rad powiatów
- Wybory przeprowadzono do 12 rad powiatów, w których utworzono 43 okręgi wyborcze.
- Wybierano 212 radnych spośród 1686 kandydatów zgłoszonych na 255 listach kandydatów przez 40 komitetów wyborczych.
- Wybrano 212 radnych.
- Wybory przeprowadzono w 43 okręgach wyborczych.
- We wszystkich okręgach wyborczych zarejestrowano listy kandydatów na radnych.
- Głosowanie przeprowadzono w 43 okręgach wyborczych.
- Głosowanie przeprowadzono w 748 obwodach głosowania.
- Uprawnionych do głosowania było 561688 osób.
- Łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 280941 osobom.
- W wyborach wzięło udział (oddało ważne karty do głosowania) 280817 osób, to jest 50,00% uprawnionych do głosowania.
- Głosów ważnych oddano 267125, to jest 95,12% ogólnej liczby głosów oddanych.
- Głosów nieważnych oddano 13692, to jest 4,88% ogólnej liczby głosów oddanych, z tego głosów nieważnych z powodu:
1) postawienia znaku „X” obok nazwiska dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list oddano 7749, to jest 56,60% ogólnej liczby głosów nieważnych,
2) niepostawienia znaku „X” obok nazwiska żadnego kandydata oddano 5943, to jest 43,40% ogólnej liczby głosów nieważnych,
3) postawienia znaku „X” wyłącznie obok nazwiska kandydata na liście, której rejestracja została unieważniona oddano 0, to jest 0,00% ogólnej liczby głosów nieważnych.
Rozdział 5.
Wybory do Sejmiku Województwa Lubuskiego
- Dla przeprowadzenia wyborów do Sejmiku Województwa Lubuskiego utworzono 5 okręgów wyborczych.
- Wybierano 30 radnych spośród 290 kandydatów zgłoszonych na 39 listach kandydatów przez 10 komitetów wyborczych.
- Wybrano 30 radnych.
- Wybory przeprowadzono w 5 okręgach wyborczych.
- We wszystkich okręgach wyborczych zarejestrowano listy kandydatów na radnych.
- Głosowanie przeprowadzono w 5 okręgach wyborczych.
- Głosowanie przeprowadzono w 900 obwodach głosowania.
- Uprawnionych do głosowania było 754269 osób.
- Łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 371196 osobom.
- W wyborach wzięło udział (oddało ważne karty do głosowania) 371036 osób, to jest 49,19% uprawnionych do głosowania.
- Głosów ważnych oddano 350842, to jest 94,56% ogólnej liczby głosów oddanych.
- Głosów nieważnych oddano 20194, to jest 5,44% ogólnej liczby głosów oddanych, z tego głosów nieważnych z powodu:
1) postawienia znaku „X” obok nazwiska dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list oddano 6662, to jest 32,99% ogólnej liczby głosów nieważnych,
2) niepostawienia znaku „X” obok nazwiska żadnego kandydata oddano 13532, to jest 67,01% ogólnej liczby głosów nieważnych,
3) postawienia znaku „X” wyłącznie obok nazwiska kandydata na liście, której rejestracja została unieważniona oddano 0, to jest 0,00% ogólnej liczby głosów nieważnych.
Część II
Szczegółowe wyniki wyborów
Dział I
Wybory do rad gmin w gminach do 20 tys. mieszkańców
Rozdział 65.
Wybory do Rady Gminy Trzebiel
Oddział 1.
Dane ogólne
- Dla przeprowadzenia wyborów do Rady utworzono 15 jednomandatowych okręgów wyborczych.
- Wybory przeprowadzono w 15 okręgach wyborczych.
- Głosowanie przeprowadzono w 15 okręgach wyborczych.
- Uprawnionych do głosowania było 4384.
- Łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 2176 osobom.
- W wyborach wzięło udział (oddało ważne karty do głosowania) 2175 osób, to jest 49,61% uprawnionych do głosowania.
- Głosów ważnych oddano 2133, to jest 98,07% ogólnej liczby głosów oddanych.
- Głosów nieważnych oddano 42, to jest 1,93% ogólnej liczby głosów oddanych, z tego głosów nieważnych z powodu:
1) postawienia znaku „X” obok nazwiska dwóch lub większej liczby kandydatów oddano 11, to jest 26,19% ogólnej liczby głosów nieważnych,
2) niepostawienia znaku „X” obok nazwiska żadnego kandydata oddano 31, to jest 73,81% ogólnej liczby głosów nieważnych,
3) postawienia znaku „X” wyłącznie obok nazwiska skreślonego kandydata oddano 0, to jest 0,00% ogólnej liczby głosów nieważnych.
Oddział 2.
Wyniki wyborów w poszczególnych okręgach
- Okręg wyborczy nr 1:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 354;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 180 osobom;
5) liczba kart ważnych (osób, które wzięły udział w głosowaniu) wyniosła 180;
6) głosów ważnych oddano 179;
7) radnym został wybrany:
― ŚWIĘCICKI Zbigniew Tomasz,
z listy nr 17 KWW ZBIGNIEWA ŚWIĘCICKIEGO.
- Okręg wyborczy nr 2:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 323;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 164 osobom;
5) liczba kart ważnych (osób, które wzięły udział w głosowaniu) wyniosła 164;
6) głosów ważnych oddano 160;
7) radnym został wybrany:
― MATYSIAK Andrzej,
z listy nr 16 KWW TOMASZ SOKOŁOWSKI.
- Okręg wyborczy nr 3:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 381;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 178 osobom;
5) liczba kart ważnych (osób, które wzięły udział w głosowaniu) wyniosła 177;
6) głosów ważnych oddano 168;
7) radnym został wybrany:
― FILLINGER Damian Kazimierz,
z listy nr 16 KWW TOMASZ SOKOŁOWSKI.
- Okręg wyborczy nr 4:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 258;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 113 osobom;
5) liczba kart ważnych (osób, które wzięły udział w głosowaniu) wyniosła 113;
6) głosów ważnych oddano 110;
7) radnym został wybrany:
― SYLWESTRZAK Tadeusz,
z listy nr 14 KWW KORNELII WOSZCZYŁO-GROCHOWSKIEJ.
- Okręg wyborczy nr 5:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 361;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 172 osobom;
5) liczba kart ważnych (osób, które wzięły udział w głosowaniu) wyniosła 172;
6) głosów ważnych oddano 166;
7) radnym został wybrany:
― KAZIMIERCZAK Władysław,
z listy nr 16 KWW TOMASZ SOKOŁOWSKI.
- Okręg wyborczy nr 6:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 344;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 149 osobom;
5) liczba kart ważnych (osób, które wzięły udział w głosowaniu) wyniosła 149;
6) głosów ważnych oddano 149;
7) radnym został wybrany:
― GAWIŃSKI Andrzej,
z listy nr 15 KWW PAWŁA RYSIA.
- Okręg wyborczy nr 7:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 295;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 176 osobom;
5) liczba kart ważnych (osób, które wzięły udział w głosowaniu) wyniosła 176;
6) głosów ważnych oddano 174;
7) radnym został wybrany:
― OSIŃSKI Krzysztof Rafał,
z listy nr 16 KWW TOMASZ SOKOŁOWSKI.
- Okręg wyborczy nr 8:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 177;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 79 osobom;
5) liczba kart ważnych (osób, które wzięły udział w głosowaniu) wyniosła 79;
6) głosów ważnych oddano 76;
7) radnym został wybrany:
― DYSZCZYŃSKI Andrzej,
z listy nr 16 KWW TOMASZ SOKOŁOWSKI.
- Okręg wyborczy nr 9:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 202;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 89 osobom;
5) liczba kart ważnych (osób, które wzięły udział w głosowaniu) wyniosła 89;
6) głosów ważnych oddano 86;
7) radnym został wybrany:
― CHUDZIK Łukasz Dawid,
z listy nr 16 KWW TOMASZ SOKOŁOWSKI.
- Okręg wyborczy nr 10:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 205;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 113 osobom;
5) liczba kart ważnych (osób, które wzięły udział w głosowaniu) wyniosła 113;
6) głosów ważnych oddano 112;
7) radną została wybrana:
― GÓRECKA Halina Irena,
z listy nr 16 KWW TOMASZ SOKOŁOWSKI.
- Okręg wyborczy nr 11:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 300;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 138 osobom;
5) liczba kart ważnych (osób, które wzięły udział w głosowaniu) wyniosła 138;
6) głosów ważnych oddano 137;
7) radną została wybrana:
― CHWIEDZIUK Mirela Gabriela,
z listy nr 15 KWW PAWŁA RYSIA.
- Okręg wyborczy nr 12:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 393;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 182 osobom;
5) liczba kart ważnych (osób, które wzięły udział w głosowaniu) wyniosła 182;
6) głosów ważnych oddano 181;
7) radnym został wybrany:
― RYGIEL Grzegorz,
z listy nr 16 KWW TOMASZ SOKOŁOWSKI.
- Okręg wyborczy nr 13:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 221;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 121 osobom;
5) liczba kart ważnych (osób, które wzięły udział w głosowaniu) wyniosła 121;
6) głosów ważnych oddano 120;
7) radną została wybrana:
― KATERŻABA Dorota Zofia,
z listy nr 14 KWW KORNELII WOSZCZYŁO-GROCHOWSKIEJ.
- Okręg wyborczy nr 14:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 168;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 87 osobom;
5) liczba kart ważnych (osób, które wzięły udział w głosowaniu) wyniosła 87;
6) głosów ważnych oddano 86;
7) radną została wybrana:
― PACHULSKA Elżbieta,
z listy nr 16 KWW TOMASZ SOKOŁOWSKI.
- Okręg wyborczy nr 15:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 402;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 235 osobom;
5) liczba kart ważnych (osób, które wzięły udział w głosowaniu) wyniosła 235;
6) głosów ważnych oddano 229;
7) radną została wybrana:
― RYBAK Zuzanna Anna,
z listy nr 14 KWW KORNELII WOSZCZYŁO-GROCHOWSKIEJ.
Dział III
Wybory do rad powiatów
Rozdział 12.
Wybory do Rady Powiatu Żarskiego
Oddział 1.
Dane ogólne
- Dla przeprowadzenia wyborów do Rady utworzono 4 okręgi wyborcze, w których łącznie wybierano 21 radnych.
- Wybory przeprowadzono w 4 okręgach wyborczych.
- Głosowanie przeprowadzono w 4 okręgach wyborczych.
- Uprawnionych do głosowania było 71720.
- Łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 33784 osobom.
- W wyborach wzięło udział (oddało ważne karty do głosowania) 33767 osób, to jest 47,08% uprawnionych do głosowania.
- Głosów ważnych oddano 32216, to jest 95,41% ogólnej liczby głosów oddanych.
- Głosów nieważnych oddano 1551, to jest 4,59% ogólnej liczby głosów oddanych, z tego głosów nieważnych z powodu:
1) postawienia znaku „X” obok nazwiska dwóch lub większej liczby kandydatów oddano 821, to jest 52,93% ogólnej liczby głosów nieważnych,
2) niepostawienia znaku „X” obok nazwiska żadnego kandydata oddano 730, to jest 47,07% ogólnej liczby głosów nieważnych,
3) postawienia znaku „X” wyłącznie obok nazwiska kandydata na liście, której rejestracja została unieważniona oddano 0, to jest 0,00% ogólnej liczby głosów nieważnych.
- Warunki uprawniające do uczestniczenia w podziale mandatów spełniły następujące listy:
1) lista nr 1 KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ;
2) lista nr 3 KKW TRZECIA DROGA PSL-PL2050 SZYMONA HOŁOWNI;
3) lista nr 4 KKW LEWICA;
4) lista nr 5 KKW KOALICJA OBYWATELSKA;
5) lista nr 11 KWW RAZEM DLA POWIATU ŻARSKIEGO;
6) lista nr 12 KW FORUM SAMORZĄDOWE POW. ŻARSKIEGO;
7) lista nr 13 KWW DOBRE MIASTO-LEPSZY POWIAT.
Oddział 2.
Wyniki wyborów w poszczególnych okręgach
- Okręg wyborczy nr 1 obejmujący 8 mandatów:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 27105;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 11994 osobom;
5) ogółem głosów oddano (liczba kart ważnych) 11990;
6) głosów ważnych oddano 11645;
7) komitety wyborcze uczestniczące w podziale mandatów uzyskały następujące liczby mandatów:
- a) lista nr 1 ― KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ uzyskała 2 mandaty;
radnymi z tej listy zostali wybrani:
― ŁAHUCIK Józef,
― SZYMCZAK Iwona Anna;
- b) lista nr 5 ― KKW KOALICJA OBYWATELSKA uzyskała 3 mandaty;
radnymi z tej listy zostali wybrani:
― KĘPIŃSKI Bogdan Wiesław,
― DRZEWIECKA-WILUSZ Kornelia Katarzyna,
― TABACZYŃSKA Ewa Wioleta;
- c) lista nr 11 ― KWW RAZEM DLA POWIATU ŻARSKIEGO uzyskała 1 mandat;
radną z tej listy została wybrana:
― ISSEL Małgorzata Barbara;
- d) lista nr 12 ― KW FORUM SAMORZĄDOWE POW. ŻARSKIEGO uzyskała 1 mandat;
radną z tej listy została wybrana:
― MADEJ Danuta;
- e) lista nr 13 ― KWW DOBRE MIASTO-LEPSZY POWIAT uzyskała 1 mandat;
radną z tej listy została wybrana:
― ŁOBACZ-BĄCAL Elżbieta;
8) w okręgu wszystkie mandaty zostały obsadzone.
- Okręg wyborczy nr 2 obejmujący 4 mandaty:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 13799;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 6456 osobom;
5) ogółem głosów oddano (liczba kart ważnych) 6457;
6) głosów ważnych oddano 6112;
7) komitety wyborcze uczestniczące w podziale mandatów uzyskały następujące liczby mandatów:
- a) lista nr 1 ― KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― CZERNIAWSKI Krzysztof Władysław;
- b) lista nr 4 ― KKW LEWICA uzyskała 1 mandat;
radną z tej listy została wybrana:
― HAŚCIŁO Elżbieta;
- c) lista nr 5 ― KKW KOALICJA OBYWATELSKA uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― JURKOWSKI Lech Jan;
- d) lista nr 12 ― KW FORUM SAMORZĄDOWE POW. ŻARSKIEGO uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― RADZION Józef;
8) w okręgu wszystkie mandaty zostały obsadzone.
- Okręg wyborczy nr 3 obejmujący 4 mandaty:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 14564;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 7138 osobom;
5) ogółem głosów oddano (liczba kart ważnych) 7126;
6) głosów ważnych oddano 6741;
7) komitety wyborcze uczestniczące w podziale mandatów uzyskały następujące liczby mandatów:
- a) lista nr 1 ― KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― CZAJKOWSKI Tomasz;
- b) lista nr 5 ― KKW KOALICJA OBYWATELSKA uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― SZAFRAŃSKI Maciej Jan;
- c) lista nr 11 ― KWW RAZEM DLA POWIATU ŻARSKIEGO uzyskała 1 mandat;
radną z tej listy została wybrana:
― ŚLAWSKA Anna;
- d) lista nr 12 ― KW FORUM SAMORZĄDOWE POW. ŻARSKIEGO uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― DYBA Dariusz Jan;
8) w okręgu wszystkie mandaty zostały obsadzone.
- Okręg wyborczy nr 4 obejmujący 5 mandatów:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 16252;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 8196 osobom;
5) ogółem głosów oddano (liczba kart ważnych) 8194;
6) głosów ważnych oddano 7718;
7) komitety wyborcze uczestniczące w podziale mandatów uzyskały następujące liczby mandatów:
- a) lista nr 1 ― KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― GÓRSKI Sebastian Krzysztof;
- b) lista nr 4 ― KKW LEWICA uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― RUDNICKI Michał;
- c) lista nr 5 ― KKW KOALICJA OBYWATELSKA uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― DOWHAN Hubert;
- d) lista nr 12 ― KW FORUM SAMORZĄDOWE POW. ŻARSKIEGO uzyskała 2 mandaty;
radnymi z tej listy zostali wybrani:
― KASPRÓW Wojciech,
― KAMIŃSKA-PRENETA Aneta Andżelika;
8) w okręgu wszystkie mandaty zostały obsadzone.
Dział IV
Wybory do Sejmiku Województwa Lubuskiego
Oddział 1.
Dane ogólne
- Dla przeprowadzenia wyborów do Sejmiku utworzono 5 okręgów wyborczych, w których łącznie wybierano 30 radnych.
- Wybory przeprowadzono w 5 okręgach wyborczych.
- Głosowanie przeprowadzono w 5 okręgach wyborczych.
- Uprawnionych do głosowania było 754269.
- Łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 371196 osobom.
- W wyborach wzięło udział (oddało ważne karty do głosowania) 371036 osób, to jest 49,19% uprawnionych do głosowania.
- Głosów ważnych oddano 350842, to jest 94,56% ogólnej liczby głosów oddanych.
- Głosów nieważnych oddano 20194, to jest 5,44% ogólnej liczby głosów oddanych, z tego głosów nieważnych z powodu:
1) postawienia znaku „X” obok nazwiska dwóch lub większej liczby kandydatów oddano 6662, to jest 32,99% ogólnej liczby głosów nieważnych,
2) niepostawienia znaku „X” obok nazwiska żadnego kandydata oddano 13532, to jest 67,01% ogólnej liczby głosów nieważnych,
3) postawienia znaku „X” wyłącznie obok nazwiska kandydata na liście, której rejestracja została unieważniona oddano 0, to jest 0,00% ogólnej liczby głosów nieważnych.
- Warunki uprawniające do uczestniczenia w podziale mandatów spełniły następujące listy:
1) lista nr 1 KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ;
2) lista nr 2 KWW KONFEDERACJA I BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY;
3) lista nr 3 KKW TRZECIA DROGA PSL-PL2050 SZYMONA HOŁOWNI;
4) lista nr 4 KKW LEWICA;
5) lista nr 5 KKW KOALICJA OBYWATELSKA.
Oddział 2.
Wyniki wyborów w poszczególnych okręgach
- Okręg wyborczy nr 1 obejmujący 7 mandatów:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 180251;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 84507 osobom;
5) ogółem głosów oddano (liczba kart ważnych) 84497;
6) głosów ważnych oddano 80784;
7) komitety wyborcze uczestniczące w podziale mandatów uzyskały następujące liczby mandatów:
- a) lista nr 1 ― KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ uzyskała 2 mandaty;
radnymi z tej listy zostali wybrani:
― PŁONKA Elżbieta Teresa,
― DAJCZAK Zofia Alicja;
- b) lista nr 3 ― KKW TRZECIA DROGA PSL-PL2050 SZYMONA HOŁOWNI uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― HALASZ Marek;
- c) lista nr 5 ― KKW KOALICJA OBYWATELSKA uzyskała 4 mandaty;
radnymi z tej listy zostali wybrani:
― SYNOWIEC Anna,
― HARASIMOWICZ Hubert Edward,
― WIERCHOWICZ Jerzy,
― GIERCZAK Tomasz Marek;
8) w okręgu wszystkie mandaty zostały obsadzone.
- Okręg wyborczy nr 2 obejmujący 6 mandatów:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 146552;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 74635 osobom;
5) ogółem głosów oddano (liczba kart ważnych) 74579;
6) głosów ważnych oddano 69406;
7) komitety wyborcze uczestniczące w podziale mandatów uzyskały następujące liczby mandatów:
- a) lista nr 1 ― KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ uzyskała 2 mandaty;
radnymi z tej listy zostali wybrani:
― MOTOWIDEŁKO Bogusław,
― JABŁOŃSKI Roman;
- b) lista nr 3 ― KKW TRZECIA DROGA PSL-PL2050 SZYMONA HOŁOWNI uzyskała 2 mandaty;
radnymi z tej listy zostali wybrani:
― KOŁODZIEJ Zbigniew Jan,
― FEDKO Edward Jan;
- c) lista nr 5 ― KKW KOALICJA OBYWATELSKA uzyskała 2 mandaty;
radnymi z tej listy zostali wybrani:
― JABŁOŃSKI Marcin Artur,
― OSOS Irena;
8) w okręgu wszystkie mandaty zostały obsadzone.
- Okręg wyborczy nr 3 obejmujący 5 mandatów:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 113281;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 53253 osobom;
5) ogółem głosów oddano (liczba kart ważnych) 53227;
6) głosów ważnych oddano 50141;
7) komitety wyborcze uczestniczące w podziale mandatów uzyskały następujące liczby mandatów:
- a) lista nr 1 ― KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ uzyskała 2 mandaty;
radnymi z tej listy zostali wybrani:
― KURZĘPA Jacek Sławomir,
― ARDELLI Tadeusz;
- b) lista nr 3 ― KKW TRZECIA DROGA PSL-PL2050 SZYMONA HOŁOWNI uzyskała 1 mandat;
radną z tej listy została wybrana:
― CHINALSKA Anna;
- c) lista nr 5 ― KKW KOALICJA OBYWATELSKA uzyskała 2 mandaty;
radnymi z tej listy zostali wybrani:
― TURCZYNIAK Leszek Stanisław,
― DOWHAN Jarosław Grzegorz;
8) w okręgu wszystkie mandaty zostały obsadzone.
- Okręg wyborczy nr 4 obejmujący 6 mandatów:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 161695;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 82239 osobom;
5) ogółem głosów oddano (liczba kart ważnych) 82213;
6) głosów ważnych oddano 79231;
7) komitety wyborcze uczestniczące w podziale mandatów uzyskały następujące liczby mandatów:
- a) lista nr 1 ― KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ uzyskała 2 mandaty;
radnymi z tej listy zostali wybrani:
― KOŚCIK Zbigniew,
― AST Jakub Mateusz;
- b) lista nr 3 ― KKW TRZECIA DROGA PSL-PL2050 SZYMONA HOŁOWNI uzyskała 1 mandat;
radnym z tej listy został wybrany:
― SIEMIŃSKI Tomasz;
- c) lista nr 5 ― KKW KOALICJA OBYWATELSKA uzyskała 3 mandaty;
radnymi z tej listy zostali wybrani:
― CIEMNOCZOŁOWSKI Sebastian Sylwester,
― MAKARSKA Alicja,
― KOTYLAK Sławomir Rafał;
8) w okręgu wszystkie mandaty zostały obsadzone.
- Okręg wyborczy nr 5 obejmujący 6 mandatów:
1) wybory odbyły się;
2) głosowanie przeprowadzono;
3) uprawnionych do głosowania było 152490;
4) łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 76562 osobom;
5) ogółem głosów oddano (liczba kart ważnych) 76520;
6) głosów ważnych oddano 71280;
7) komitety wyborcze uczestniczące w podziale mandatów uzyskały następujące liczby mandatów:
- a) lista nr 1 ― KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ uzyskała 2 mandaty;
radnymi z tej listy zostali wybrani:
― GOŚNIOWSKA-KOLA Małgorzata Barbara,
― WIECZOREK Andrzej Leszek;
- b) lista nr 3 ― KKW TRZECIA DROGA PSL-PL2050 SZYMONA HOŁOWNI uzyskała 1 mandat;
radną z tej listy została wybrana:
― POLAK Elżbieta Olga;
- c) lista nr 5 ― KKW KOALICJA OBYWATELSKA uzyskała 3 mandaty;
radnymi z tej listy zostali wybrani:
― POTĘGA Grzegorz Michał,
― PALUCH-SŁOWIŃSKA Małgorzata Beata,
― GIZA Paweł Andrzej;
8) w okręgu wszystkie mandaty zostały obsadzone.
Komisarz Wyborczy
w Zielonej Górze I
/-/ Robert Stefan Macholak